Jan Křtitel Knahl

hudební skladatel

* 11.9.1825 Hronov, + 17.9.1901 Praha

Syn Antonína Knahla, hronovského hodináře, kostelníka a divadelníka, a jeho manželky Marie, pokřtěné židovky Justynky, jejichž příběh zachytil A. Jirásek v prvním dílu U nás. J.K. Knahl vystuodval Akademické gymnázium v Praze; soušasně působil jako choralista na kůru katedrály sv. Víta, kde se seznámil s hudebníkem, tenoristou a skladatelem Aloisem Jelenem, jenž se později stal jeho učitelem hudby.

Po maturitě chtěl dále studovat na univerzitě, z finančních důvodů si to však nemohl dovolit. Proto nastoupil jako registrátor v arcibiskupské konzistoři a věnoval se studiu hudby. Také působil jako sbormistr na kůrech několika pražských kostelů a začal komponovat. V roce  1871 se stal sbormistrem císařské a královské kaple na Pražském hradě.

J.K. Knahl je autorem několika chrámových skladeb (Missa pastoralis pro sóla, sbor a varhany, vánoční árie pro soprán Tui sunt coeli, tři sbory k mariánským slavnostem, ofertorium Jesu redemptor) i sborů, z nichž nejznámější a dodnes provozované jsou Já jsem Slovan duší tělem a Touha, známější pod názvem Tam v tichu nad Lužnicí.