Josef Lamka

český výtvarník, scénárista, režisér a animátor

*12. 11. 1931 Hronov, +6. 7. 2009  Praha

Josef Lamka se narodil v listopadu 1931 v Hronově. K výtvarnému umění a speciálně k animovanému filmu směřoval už od dětství a po maturitě se přihlásil na UMPRUM. U profesora Josefa Nováka vystudoval obor hračka-loutka. Během studií absolvoval několikrát praxi jako animátor ve filmovém Studiu Jiřího Trnky. Po absolutoriu v roce 1955 získal angažmá v Divadle Spejbla a Hurvínka, kde se záhy vypracoval na post šéfa výpravy. Vytvářel dekorace, plakáty, programy a propagační předměty. Koncem 50. let zúročil své zkušenosti ze stáže u Jiřího Trnky při výrobě propagačních filmů, jako byl NÁMOŘNÍČEK (1958), SPOLEČNÉ STRAVOVÁNÍ NA VESNICI (1959) a SYMFONIKO BENE PAPATO (1960).

V roce 1959 z divadla odešel a spolu se svou ženou Hanou Lamkovou a Jiřím Srncem založil Černé divadlo, kde až do roku 1980 působil jako výtvarník, herec a spoluautor. V oblastních divadlech v Hronově a Mostě se příležitostně věnoval i scénografii hraného divadla, ilustroval rovněž několik publikací v edicích Hry pro loutky a Divadélko vydávaných v 60. letech v nakladatelství Orbis. Jako spisovatel často spolupracoval se svou ženou, obzvlášť významný byl jeho podíl na původním českém komiksu pro děti Čtyřlístek, na kterém pracoval ať už jako výtvarník nebo scénárista.

Od roku 1962 začal pracovat pro Československou televizi a brzy se stal jedním z nejvýznamnějších tvůrců večerníčkových seriálů. Má na svém kontě řadu úspěšných sérií jako např. O VODNÍKU ČESÍLKOVI, KÁŤA A ŠKUBÁNEK, CVOČEK ASTRONAUTEM, FLOK A FLÍČEK nebo O ČLOVÍČKOVI. Pro Českou televizi v 90. letech natočil např. PUTOVÁNÍ ZA ŠVESTKOVOU VŮNÍ, MY TŘI BRAŠI OD MUZIKY, TEREZKA V NESNÁZÍCH ANEB HOPKIN ZASAHUJE nebo pohádkovou inscenaci kombinující animaci s živými herci KRÁLOVSTVÍ KVĚTIN. K jeho posledním pracím patří pohádkové seriály MATYLDA a INSPEKTOR FOUSEK NA STOPĚ, na kterých se jako scénáristka podílela jeho žena. Na několika televizních pohádkách (např. JAK SE PEČE ŠTĚSTÍ (1981)) rovněž spolupracoval jako výtvarník.

Na mnohých seriálech, které režíroval, se podílel i jako autor námětu a scénárista. Řadu svých večerníčkových seriálů vydal i v knižní podobě. Jako spisovatel a výtvarník spolupracoval nejen se svou ženou, ale často i s Libuší Koutnou. Za svou filmovou tvorbu získal několik cen, za seriál O ČLOVÍČKOVI dostal v roce 1988 Cenu Československé televize a za MATYLDU ocenění za režii na mezinárodním festivalu animované tvorby Anifest v roce 2002. Josef Lamka zemřel v Praze v červenci 2009, když připravoval pro Bio Illusion první filmové zpracování Čtyřlístku pod názvem ČTYŘLÍSTEK VE SLUŽBÁCH KRÁLE.