Náchod a státní zámek Náchod

Náchod je největším městem turistické oblasti Kladské pomezí, které nabízí četné možnosti kulturního a sportovního vyžití. Hlavní atraktivitou je zámek, v centru města se nachází velké možství historických budov. 

Náchod je největším městem turistické oblasti Kladské pomezí, které nabízí četné možnosti kulturního a sportovního vyžití. Hlavní atraktivitou je zámek, v centru města se nachází velké možství historických budov. Škvoreckého lavička na náměstí TGM připomíná slavného náchodského rodáka Josefa Škvoreckého. na jeho počest se každoročně v Náchodě kona studentský divadelní festival Prima sezóna. Díky své příhraniční poloze je Náchod vhodným výchozím bodem pro výlety do polského pohraničí.

Renesanční zámek s barokními a rokokovými prvky byl založen v polovině 13. století jako gotický hrad. Návštěvníci zámku mají možnost výběru z několika prohlídkových okruhů s průvodcem i bez průvodce. V zámecké aleji se nachází obora s vysokou zvěří, vojenský hřbitov a památník prusko - rakouské války z r. 1866.