Pomnichovské osudy Čechů z Broumovska

28. prosince 2022

V těchto dnech vychází v libereckém nakladatelství dr. Evy Koudelkové BOR pozoruhoná a velmi záslužná kniha o pomichovských osudech Čechů z Broumovska. Jejím cílem je  upozornit na téma z naší historie, jež je v posledních desetiletích  naší historiografií spíše opomíjené, a tudíž v širším povědomí  nepříliš známé. Avšak i pro ty, kdo o situaci v Sudetech kolem Mnichova něco vědí, jsou události s ní spojené obestřené množstvím dohadů a nejasností.

Proč se zaměřuje právě na Broumovsko, je snadno vysvětlitelné: ve skromném počtu novodobých titulů, které na toto téma vyšly, mu bylo vždy věnováno nejméně prostoru. Knížka se snaží zodpovědět dvě zásadní otázky: co se stalo a proč se to stalo. Na první z nich odpovídají očití svědci, ti, kteří byli u toho, jakkoliv jsou jejich svědectví čistě osobní a často emotivní. Avšak v síle jejich prožitku událostí, na něž vzpomínají, spočívá největší hodnota této knihy, bez ohledu na objektivní správnost toho, o čem mluví nebo píší. Na otázku proč se to stalo, hledají odpověď komentáře, čerpající z dostupné literatury. Ty naopak usilují o věcnost, ovšem jen v té míře, jak je to u knihy nikoliv jednoho autora, ale autorského kolektivu vůbec možné.

Zhruba 70 stránek knihy tvoří úvodní „Zlomové body v soužití Čechů a Němců na našem území“, včetně např. střetů Freikorpsu s čs. obrannými složkami (zejména v září 1938). Podstatnou částí knihy je podrobné zobrazení událostí v jednotlivých částech Broumovska od Adršpachu po Stárkov. Tam vedle historického pohledu najdeme ona cenná osobní svědectví pamětníků.

Tato kniha nechce soudit, snaží se jen zaplnit prázdné místo v obraze, jaký si vytváříme o našich dějinách. Texty doprovází bohatý obrazový materiál, v mnoha případech objevný a výmluvný.  

 Knihu je možno zakoupit v našem IC.

Fotografie

Zpět